Ben Kendim İçin Bakmıyorum

Mücahit Emin Türk’ün, Edebifikir için yazdığı kışkırtıcı yazı ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

***

Biz ‘erkekler’ sanayi devriminden beri kadınlara bakmayı protesto ediyoruz. Aslında açık giyinmenin kökenleri Dekart’ın öznesine dayanır. Sizin cicili bicili, böyle fırfırlı kıyafetleriniz vardı bir zamanlar. Asil kadınlar bellerini sıkan ve sekiz rakamı gibi görünmelerini sağlayan şeyler giyerlerdi. Sonra Sekülerizm çıktı. İnsanların nefislerine müsaade eden bir ortamla karşılaştıkları için azmalarıyla ve bunu aslında ilkel kabilelerin de yapabilecek olmalarıyla hiç alâkası olmaksızın Avrupa aklının önlenemeyen yükselişi sayesinde açılmaya başladınız. Açılmanız ayıptı ama açılma sebebiniz komikti. Oranızı buranızı açarken bunu dünya insanları artık daha akıllı olduğu için yaptığınız söyleniyordu. Yani Dekart şüphe etmenizi sağladı, Hume dokunulmuyorsa yoktur dedi, Marks paranız yok diye açtırmıyorlar dedi ve siz de orta çağ karanlığına bir son vererek evreni kıyafetlerinizin altındaki akıl, bilim ve deney güneşiyle aydınlık yeniçağlara taşıdınız. Sonra sizden bizde de çıktı. Öyle kadınlar gördük ki; bacaklarını gösterdikleri için özgür olduklarını düşünüyorlardı. İnsanların kıyafet tercihlerinin nefsleriyle değil akıllarıyla ilişkili olduğunu zanneden sizler bize başörtü takan kızları medeniyetsiz, çıplak kızları cesur sayan zihinler hediye ettiniz. Ben acı bir tebessümle soruyorum, gerçekten sokaklara dökülen ve giderek daha fazla açılan kadınlar bunu bilim, akıl ve deney için mi yaptılar; yoksa daha çok erkek azdırmak, daha çok kadın kıskandırmak için mi?

Siz açıldınız açılmasına da, olan erkeklere oldu. Bizi yoldan çıkardınız edebiyatı yapmıyorum. Şehvetimiz sömürüldü. Bir zamanlar biz erkekler için bir kadının saçlarını, ellerini bile görmek çok şey demekti. Ve biyolojimiz olağan bir erkeğin, olağan bir kadına vermesi gereken tepkiyi verebiliyordu. Tebrik ediyorum, dünya erkeklerini gerçekten hiç birinizi ağız tadıyla beğenemeyecek hale getirdiniz. Ve bugün hormonsuz organik şehvet sahibi bir erkek bulmak için orta çağ yapmak gerekiyor.

Hâsılı kelam siz kendiniz için giyinmeye devam edin, bize bakmayın, biz kendimiz için bakmıyoruz, erkek kalabilmek için…

DİĞER YAZILAR

1 Yorum

  • Ahmed , 12/09/2014

    Çok önemli bir konu anlamlı ve etkileyici bir şekilde yazılmış. Okunması gereken bir yazı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir