Schopenhauer’dan Aforizmalar

16437_01Pudel

 

Genç olduğumuz sürece, bize ne söylenirse söylensin, yaşamın sonsuz olduğunu sanır ve bu yüzden zamanı çarçur ederiz. Yaşlandıkça zamanımızı daha ekonomik kullanırız. Çünkü genç yaşlarda yaşanan her gün, attığı her adımla yüksek mahkemeye yaklaşan bir suçlununkine benzer bir duygu uyandırır. Gençliğin gözüyle bakıldığında, yaşam sonsuz uzunluktaki bir gelecektir; yaşlılık gözüyle ise oldukça kısa bir geçmiştir; başlangıçta yaşamı bir opera dürbünüyle bakıyormuş gibi sonlara doğru ise bir büyüteçle bakıyormuş gibi görürüz.

***

Her şey olmaya kalkan insan hiçbir şey olamaz.

***

İnsanların çoğu hayatlarının sonunda geriye dönüp baktıklarında molalarda yaşadıklarını görürler. Takdir etmeden ve zevk almadan yanlarından geçip giden şeyin aslında hayatları olduğunu gördüklerinde şaşırırlar. Ve böylece umutlarla kandırılan insan ölümün kollarına düşer.

***

Hayat birbiri ardına gelen kayıplardan oluşur.

***

Rahatsızlık verici gündelik olaylar, sonsuzluk yönünden bakıldığında daha az rahatsızlık verir hâle gelir.

***

Her insan kendisinde olmayanı sever.

***

Soğuk bir kış sabahı çok sayıda kirpi donmamak için hep birlikte ısınmak üzere bir araya toplanır. Ama kısa süre sonra okların birbirleri üzerindeki etkilerini görüp yeniden ayrılır. Isınma gereksinimleri onları bir kez daha bir araya getirdiğinde okları yine kendilerine engel olur ve iki kötü arasında gidip gelirler, ta ki birbirlerine katlanabilecekleri uygun mesafeyi bulana kadar. Bunun gibi, insanların hayatlarının boşluğundan ve tekdüzeliğinden kaynaklanan toplum gereksinimi onları bir araya getirir, ama nahoş ve tiksinti verici özellikleri onları bir kez daha birbirinden ayırır.

***

İsteklerimizi sınırlamalıyız, arzularımızı dizginlemeli, öfkemizi bastırmalı, bireyin sahip olmaya değecek şeylerden yalnızca sınırlı bir paya erişebileceğini akıldan çıkarmamalıyız.

***

Göreli mutluluk üç kaynaktan gelir: Kişinin olduğu şey, kişinin sahip olduğu şey ve kişinin diğerlerinin gözlerinde temsil ettiği şey. (Schopenhauer, ilkine odaklanmayı ve ikincisiyle üçüncüsüne –sahip olunanlar ve şöhret- güvenmemek gerektiğinde ısrar eder, çünkü o ikisi üzerinde kişinin kontrolü yoktur; kişiden alınabilir ve alınacaktır.)

***

Sahip olduğumuz şeyler çoğu kez bize sahip olmaya başlar.

***

Arzuyu doyurarak kurtuluş yoktur. İnsanın çarktan hemen atlaması gerekir. İstemekten tamamen kaçmak…

 

 

 

DİĞER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir