Serencamdan Bir Çığlık

“Yaşama serüveni içinde işlerinizin çok kötü gittiğine inandığınız bir zamanda, birçok şeyinizi kaybettiğiniz ve kurduğunuz yapıların yıkıldığı, başarılarınızın boşa çıktığı bir zamanda, artık ben mahvoldum dediğiniz bir zamanda birisi kalkıp size ‘bu da geçer’ demelidir.” Bu cümle İsmet Özel’in Zor Zamanda Yaşamak isimli kitabından. Malum kıyamet-i suğranın (Kahramanmaraş Depremi) kısa bir süre öncesinde rastladım bu cümleye. Dergâhların kapısında hoşça tezhiplerle yazılıdır ‘bu da geçer ya hû’. Bazı katedrallerde, kiliselerde hatta bazı hastanelerde bu teskin edici cümle yazılıdır. Rumlar fena bir hale uğradıklarında, ‘kafto ta perasi’, Persler, ‘in niz beguzered’ derler. Her halin gelip geçici olduğunu şiirsel bir tınıyla zikrederler, sükûnet gerek çünkü. Bizse tevekkülle bu cümleyi zikir addedip, her felaketin ardından Allah’a niyazda bulunarak bunun da diğerleri gibi geçip gideceğine inanırız. Hatta meşhur bir hikâye anlatılır; derviş, rastladığı zengin bir adamın çokça zikretmesi gerektiği ikazında bulununca cevaben ‘bu da geçer ya hû!’ cümlesine muhatap kalır. Bir zaman sonra aynı adamın düşkün olmasından dolayı hüzünlenince derviş, tevekkülle verilen aynı tepkiye hayret eder. ‘Bu da geçer ya hû!’nun sahibinin hali vakti yerine yeniden gelince de çok sonraları ölüp mezar taşına bu cümleyi yazdırınca da şiarın ‘o’ olması gerektiğine vakıf olur, ölümle bile. Evet, her şey geçendi, geçmek üzere hareket edendi; zaman da yaşam da ölüm de mülk de mülksüzlük de…

Bir serencamın tam da içerisinde insan. Bitmek, yitmek, sonlanmak, yok olmak kelimelerinin olumsuz hallerinin mümkün olmadığı bir yerde, dünyada. Bu kelimelerin olumsuz hallerine teslim olmak, öylesinin mümkün olduğunu varsaymak, öylesine meclûb olmak asıl yoksunluk değil midir? Hangi şartla, halle olursa olsun bir hudut, son var. Söz konusu son olunca ben’in, kavgaların, hırsların, arzuların bir öneminin olmadığı çetin bir çığlıkla dikiliyor karşısına insanın. Anlıyor insan, dağılıyor rüya griliği. Girift duran kelimeler ayrışıyor, anlamlı cümleler takılıyor kursağına. Her şey bir anda sanılan anlamını yitirip başka ‘şeyler’ oluveriyor. Tek bir şey hariç, tek biri rengiyle, sesiyle, yüzüyle, anlamıyla öylece gerçek, öyle değişmez, öyle kendi, öyle özgün, öyle acı, öyle mükemmel: ölüm.

Deryadan gelen damla gerisingeri ona döner. Dervişler Hay’dan gelip Hû’ya gidiyor olduklarını dillerine pelesenk kılardı. Yaşamak ölümün kabul edilmiş hali. Biçimi her ne olursa olsun mutlak hakikattir ölüm. Deprem, savaş yahut herhangi bir sebep olmadan ölümün tarifi; membaa geri dönüştür. Ardında kalan ıstıraba karşı verilecek en büyük mücadele ise sabır, tevekkül, teslimiyet ve deryaya kavuşmak üzere ayrılan her bir damlanın nihayet ona geri döneceği inancıyla dünyada geçen her anın geçip gideceğini ‘Ya Hû!’ diyerek yaşamaktır.

Ve ölüm; hayata, her şeyden önce sunulan iltimastır.

Zana Öngenç

 

DİĞER YAZILAR

9 Yorum

 • Şiir , 11/03/2023

  Kaleminizden güneş akmışta ufku aydınlatmış gibi. Tebrik ederim.

 • Psikoz tanılı mürid , 11/03/2023

  Kendi kafasında kuran bir insanım. Ondan sebep bu ismin müstear olduğunu düşünüyorum. Zira zana alim demekmiş kürtçede ve soyad öngenç gençliğin önü. Bu aralar psikiyatriye gidiyorum biricik doktorum psikoz tanısı koydu bana. Oysa ben nefsi mülhimeye geçtiğimi sanmıştım, bilmiyorum belki de psikoz nefsi mülhimenin bir diğer adıdır. Ya da ben dünyadaki en kötü insanım evet evet cevap bu ben dünyadaki en kötü insanım. Bütün günahlarımda en iyi ihtimalle zihnimde kemale erdim de hiçbir ibadetim kamil değil. Şimdi bütün bunları neden anlattım bilmiyorum birilerinin okuması lazım belki de, hikmetler sandığımız kadar küçük değil zira. Aslında tek niyetim yazara teşekkür etmekti sözü gereğinden çok uzattım. Teşekkür ederim. Allah razı olsun ve iyiki varsınız .

  • yolcu , 11/03/2023

   çok geçmiş olsun inşallah iyileşirsiniz geri dönüşü olan şeyler için üzülmeyin hem iki durum yani manevi haliniz ve psikiyatrik durumunuz biri olunca diğeri olmayacak durumlar değil başarılı bir mürid olursunuz inşallah

  • Psikoz tanılı mürid , 11/03/2023

   Teşekkür ederim ve Allah razı olsun sayın yolcu. Söyledikleriniz umut oldu ve haklısınız olmazları olduran allah var iken neden olmasın?

  • Psikoz tanılı mürid , 13/03/2023

   Bu yorumu yolcu ismşndeki arkadaşa yazıyorum. Geri dönüşü olan şeyler için üzülmekten kendimi alıkoyamıyorum. Çocukken kendi kendime dünyadaki bütün insanların üzerimizde hakkı var onlara islamı anlatmalıyız derdim bu nasıl olucak ki anlatamam deyip tüm insanlardan helallik istemenin yollarını aramaya başladım tv ye çıkıp insanlardan helallik istemeliyim dedim ama ya o an tv izlemeyen biri varsa diyerek bu sefer buna üzüldüm. Depremden sonra sadece insanların değil eşyaların da üzerimizde hakkı var diye düşündüm. Mesela bu yorumu yaptığım telefon onunla çok vakit geçirince yoruluyor şarjı azalıyor hatta şu an dinlenme zamanında yani şarj alıyor ama ben dayanamayıp yorum yapıyorum yine her zamanki gibi. Şimdi ne yapmalıyım yani geri dönüşü olan şeylere üzülmeyi nasıl bırakabilirim ve merak hastalığımdan nasıl kurtulabilirim. Mesela yorumuma siz cevap verdiniz ya sonra bir vesile ile eski yazılara bakarken başka bir isimle yorum yaptığımda yine yolcu isimli biri cevap vermiş yorumuma o yolcu ve siz aynı kişimisiniz ve neden bana cevap veriyorsunuz ki? Daha doğrusu yolcu müstearını yorumları onaylayan “moderatör” mü kullanıyor?böyle gereksiz detaylarda boğuluyorum sürekli buna tavsiyeniz nedir?

  • Psikoz tanılı mürid , 13/03/2023

   İçimdeki yolcu müstearının arkasına saklanan moderatör sana iyilikte yaramıyor diyor…
   haklı

  • yineben , 13/03/2023

   aynı kisi değilim öbür kisinin moderatör olup olmadığımdan haberim yok bu olanlara karşı da üzülmeniz normal.ama biz elimizden gelenlerle yükümlüyüz sadece üzüntü insanın doğası olduğu gibi insanın tefekkürle ve ibadetlere sarılarak kendi sinesini güclendirmesi de aklının gereğidir olanlara karşı savunma refleksi bu şekilde olur.sizin yapmanız gereken de bu. merakınızla belki de kavgalı olmanız gerekmiyordur cok rahatsız oluyorsanız da insanın kendi kontrol mekanizmasını harekete gecirip irade göstermesi üzüntüsünü merakını çok önemsememesi elinde olan bişeydir.

  • okur , 13/03/2023

   Hangi şehirdesiniz? Sizi dinleyebilirim, eğer anlatmak isterseniz şuradan iletişim kurabiliriz -hitayrabia@gmail.com

  • Psikoz tanılı mürid , 13/03/2023

   Her ikinize de teşekkür ederim kriz anlarımda yapıyorum böyle saçmalıklar ama iletişim kurduğum insanlar var uslu bir çocuk olursam şirinleri de görücem inşaellah. Az sabretmem lazım hepsi bu. Bu günler geçicek inşaellah. Hakkınızı helal edin üzdüysem özür dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir