Vur-kaç ve Gel-git II

İnsanlar neden sürekli aynaya bakar hiç düşündünüz mü? İnsan korktuğuyla sınanır desem sanırım nereye gelmek istediğim anlaşılır. İnsan kendiyle karşılaşmaktan korktuğu için aynada kendine bakar.  Kendine baktıkça kendine giden yolları kapar ve satıha yani kendi yüzeyine hapsolur. Yüzeyselleştikçe yani derinliğini kaybettikçe kendini aynada yani vitrinde ifade etme yolunu seçer. Seçer çünkü bu durum kolaydır.

***

Ne zaman duysam tüylerimin diken diken olduğu “Namaz borcu” diye bir ifade dolanır durur halkın arasında. Siz ne demek istediğimi anladınız. Bana konuyu şerh ettirmeyin.

***

İnsan kendilik bilincini öncelikle tüm tanıdıklarına karşı oluşturur ve onlara rağmen kendi bütünlüğünü sağlamak ister. İnsanı insan yapan en önemli faktörlerden biri diğer insanlardır. Başkalarının görüşlerine ve bakış açısına haddinden fazla önem veren insan bu kişilik bilincini diğer insanların istediği doğrultuda oluşturur. Sonuç birbirine çok ama çok benzeyen insan güruhu…

***

Ortada ispat varsa orada imana yer yoktur. Çünkü bilinene iman edilmez çünkü o biliniyordur. Siz ne demek istediğimi yine anladınız. Bana konuyu şerh ettirmeyin.

***

Malumunuz her tanım bir sınırlamadır. Başlangıç ve bitiş noktalarını belirlemedir. Tanımlama yani sınırlama sonucu, istemeyenlerin içeri girmesine engel olunur. Elhak böyledir ama sınırlama aynı zamanda içeri girmesi istenenlerden bir bölümünün de dışarıda kalmasına sebebiyet verir. Dolayısıyla sınırlama, kişiye emniyetli bir alan oluşturduğu gibi kendisinin zindanı haline de gelebilir.

***

Her insanın kendi doğrusu onun ülkesidir ve insanlar ülkelerini başkalarına karşı canı pahasına korurlar. Ya insanların doğru bildikleri kendi algı seviyelerinin oynadığı bir oyunsa!

***

Alışkanlıklar, kişilerin içinde bir ömür yattığı ve insana zindanda olduğunu belli etmeyen sıcak yataklardır. Eğer insan alışkanlıkların üzerindeki yıkıcı ve uyuşturucu etkiden kurtulmak istiyorsa bir kış gecesi sokaklarda yorgansız gecelemeyi göze almalıdır. Keyfinden taviz vermeyen insan alışkanlıkların kucağında kendi dairesini tamamlayamadan bir ömür yaşayabilir. Ah gaflet sen nasıl bir uyuşturucusun!

Serdar Kocabaş

DİĞER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir