Lacivert Dergisi “Apartman” Sayısı

Lacivert Dergi 38’inci sayısı ile raflardaki yerini aldı. “Apartman” dosyası ile çıkan Lacivert, apartmanı merkeze alarak şehircilik konusunu işledi.

Dosyanın röportajları; “Apartman, Fransa’dan Türkiye’ye nakledilmiş özenti bir oluşumdur” ifadeleriyle Emine Öğün ve Mehmet Öğün ile birlikte; apartmanın “gelişmişlik değil bir gerilik sembolü” olduğunu söyleyen Halil İbrahim Düzenli ile gerçekleştiriliyor.

Meryem İlayda Atlas; “Yitirilen toplumsal mutabakat: Orta sehpa”, Mustafa Akar; “Bir apartman inşa etmek”, Nagihan Haliloğlu; “Doğu’nun apartmanları” yazılarıyla dosyada yer alırken Fatmanur Altun; “Elveda steril yaşam”, Gökhan Ergür; “Şahitlikler: Söylemez apartmanı”, Zeynep Temizer Atalar; “Dikine uzanan hayatta çocuk olmak” ve Raşit Ulaş; “Büyüyünce İstanbul olacağım” yazılarıyla dosyada yer buluyor.

Güven Adıgüzel; “Ankara’da bir acayip modern: Cinnah 19” yazısıyla Ankara’nın ilginç apartmanlarından birini anlatırken Zeynep Tuğçe Karadağ; “Apartman filmleri” dosyasıyla bugüne kadar çekilmiş apartman eksenli filmleri bir araya getiriyor. Kevser Uysal ise hazırlamış olduğu “Apartman sözlük” yazısıyla apartmanda yaşayan insanların ortak hislerine tercüman oluyor. Lacivert Yazı İşleri’nin hazırladığı; “Meşhur apartmanlar” ve  “Perili köşkler, gizemli apartmanlar ve ilginç hikâyeleri” başlıklı yazılar ise dosyayı renklendiren bölümler. Dosyanın son yazısını ise; Pınar Demir Er tarafından kaleme alınan; “İdealler ve gerçekler arasında mesken hikâyemiz” başlıklı yazı oluşturuyor.

Haşmet Babaoğlu’yla 3 soru 3 cevap bölümü; “Apartman veya ev ne fark eder? İçinde hayat yok!” başlığıyla yer almış dergide. Hüsrev Hatemi ise Dekorlar Kaldı Geride başlıklı köşesinde bu ay; “Beynimin apartmanındaki apartmanda ikamet ederim” yazısıyla okuyucularla buluşuyor.

Serbest makale bölümünde Fatma Toksoy; “Kahve bahane”,  Süleyman Arif Özkut; “Osmanlı’nın vampir prensi: Vlad Tepeş” yazılarıyla yer alıyor. Hakkı Öcal ise; “Montesquieu’nun Kayıp Mektupları” köşesinde; “Sardalye tarzı bir komşuluk” yazısıyla yine enteresan âlemlere götürüyor okuyanları.

Bu ay Türkiye Günlüğü bölümünde ise son zamanlarda yaşanan sel felaketleri ve olası İstanbul depremi, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ile konuşuluyor. “Sel Allah’ın işi ama sel felaketi insan eseridir” diyen Kadıoğlu doğal afetlere karşı alınması gereken önlemleri anlatıyor.

Kitap Eleştiri bölümünde Suavi Kemal Yazgıç, Güray Süngü’nün; Pencere romanını masaya yatırırken Sinema bölümünde Tuba Kozan; “Gerçeğin peşindeki sinema” yazısıyla yer alıyor. Gezi bölümünde ise Yusuf Sami Kamadan Moğolistan’ı anlatıyor. Serkan Akkoyun Düşünen Sporcu bölümünde Kenya’daki Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası’nda altın madalya kazanan genç sporcu Mizgin Ay’ı anlatıyor.

İyi Şeyler Ajandası,  Şaşkın Kerteriz bölümü, Doktor Lacivert, Dosya Sözlük, kitap tanıtım sayfaları, yüz yüze bölümü, Twitter sayfaları gibi daha pek çok yazının ve haberin yer aldığı Lacivert Dergi, 38’inci sayısında okurunun karşısına yine dopdolu bir içerikle çıkıyor.

 

 

DİĞER YAZILAR

2 Yorum

  • başkanlık sistemi gelirse türkiye’de hiç apartman olmayacak, apartmanları kaldırıyoruz. yerine ne mi yapacağız? valla bakacağız artık, demirin tonu iki katına çıkmış bilader! ismet, sen milli eğitim bakanı mıydın?

    • melike , 18/09/2017

      başkanlık sistemi gelince apartmanları ahır yapalım sayın yıldırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir