Çaykolik Sohbetleri Başlıyor

Canımız yine çok sıkılıyor. Hocamız sıkıntının iki türü olduğunu söylüyor: Geçim sıkıntısı ve can sıkıntısı. Ve ekliyor; “ilki olduğunda sanat ve düşünce olmaz, ikincisi olmadığında ise yüksek kültür oluşmaz.” Acaba biz o ikinci sınıfa girenlerden miyiz diye durup düşünüyoruz. Sonra tekrar canımızın sıkıldığını hissediyoruz.

Donald Trump’ın dengesiz hareketleri ve canı sıkıldıkça attığı twettler sebebiyle üçüncü dünya savaşını çıkaracağına dair ümitlerimiz hâlâ baki. Çünkü bu dünyaya insansız hava sahası lâzım. İnanın bu daha güvenli. İnsan insana fazla geliyor nedense! Bunun için de canımız çok sıkılıyor hatırlatalım.

Solipsizm diye bir felsefi bir lakırdı var. Tekbencilik de deniyor. Varlığı düşünceye indirgeyen bu akım düşüncemizin dışında bir gerçeklik olamayacağını iddia ediyor. İnsanı, düşündüğü an var eden bir canlı konumuna koyan tekbenciliğin dünyadaki bir numaralı savunucusunun Trump olduğunu düşünüyoruz. Çünkü nerede saçma bir şey varsa Trump orada bitiveriyor hemen. Düşünsenize eğer düşüncenizde diğer insanlar yoksa insan diye bir gerçeklik yokmuş! Dolayısıyla tek gerçek kişinin kendi yani beni. Beninin kurgusu hatta… Neyse bu konuda çok da konuşmak istemiyoruz.

Trump demişken Çaykolik Sohbetleri’nin 2 Ekim Salı günü başlayacağını hatırlatalım. Neden mi? Çünkü insan insana fazla gelebilir ama yine insandır insanın derdini alan. Kalbini kapitalizm, konforizim ve nemelazımcılığa satmamış, dünyada kendine bir yer bulamayan ve her adımında ‘acaba bastığım yer beni içine çeker mi’ diye dertlenen güzel insanlarla buluşmalı, konuşmalı ve de dertleşmeliyiz.

Sözün özü bu salıdan itibaren her salı günü okurlarımızı bekliyoruz. Okulu uzatanlar, uyku mu sınav mı sorusuna hiç düşünmeden uyku diyenler, Leyla’yı çöle gömenler, Mecnun’u beğenmeyenler, mutluluk hayalleri kurarken evlenip hayatın gerçeklerine toslayanlar, makarna yemeye doyamayan öğrenciler, kopya çekmenin bir sanat olduğu bilincinde olan tembeller, sınava son gece çalışmaya niyetlenip de uyuya kalanlar, hepinizi bekliyoruz. Çaylar bizden…

 

Adres: Abbara Cafe / Üsküdar

Tarih: 2 Ekim Salı

Saat: 19.00

editor@edebifikir.com

 

 

DİĞER YAZILAR

9 Yorum

 • Yasin Kurt , 02/10/2018

  Çaylar benden olsun gidiş-dönüş uçak biletimi alın yeter.. (samsun) 😊

 • Televole , 02/10/2018

  Ömer Ertürk’ün de Çaykolik sohbetlerinin ilkine katılacağı kulisi geldi kulağıma.

 • Çaycı , 29/09/2018

  Bir şey çözme zannı ile içilen şey başkadır. Çay, kahve muhabbete vesiledir.

 • Kahveci , 28/09/2018

  Sizin eviniz barkınız yok mu? Çay içip içip ne oluyor sonra mesela? Neyi çözdünüz, hangi teklifi sundunuz bu ülkeye? Yani nedir sizi olayınız? Ne ayaksınız?

 • Ebedifikirli , 28/09/2018

  Çaylar sizden ama otobüs bileti…
  Çaylar benden olsun bileti siz alın?

 • İhsanbul , 28/09/2018

  Yaşı kırka dayanıp çaya dayanamayanlar da gelebilir mi?

 • Kediyeyolgösterenadam , 28/09/2018

  Bu sene notlarımın yüksek olmasını istiyorum. O yüzden son paragraf biraz korkuttu. Benim gibiler de gelebilir mi? Gelirsek tembelleşir miyiz?

  Cidden merak ediyorum.

  • Gelirsek tembelleşir miyiz? , 29/09/2018

   Gelirsen sen öğrenirsin hepimiz öğreniriz gelmez isen bilemeyiz

 • Leyla... ela gözlü bir çöl ahusu. , 28/09/2018

  Leyla’dan ne istiyorsunuz? Sevdiğinizden mi? Sevdiğinizden. Ama güzel sevin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir