“İnsanlar Birbirlerini Çok Yalnız Bırakıyor”

Ne mi oldu?

Son yaptığımız “Mahşer günü kimlerle mahkemelik olacağınızı düşünüyorsunuz?” adlı sorgulama dosyası sonucu Melisacılar diye bir grup ortaya çıktı. Femiznizme taş çıkartan ve Duygu Asena’yı bile hiçe sayan Melisacılar’ın önümüzdeki günlerde eylemlerine şahit olacağız gibi geliyor. Acaba biz yanlış bir sorgulama mı yaptık?

***

Goethe tarafından 26 yaşındayken yazılan “Genç Werter’in Acıları” romanı, yazıldığı tarihte sadece Almanya’da değil bütün Avrupa kıtasında ilgi görmüştü. Hatta Avrupalı gençler arasında Werter gibi giyinme ve konuşma modası dahi çıkmıştı. Avrupa sokakları; altın düğmeli mavi frak, sarı pantolon ve fırfırlı beyaz gömlek giymiş Werter’lerle dolmuştu. İnsan neden böyle?

***

Abdullah Karaca tarafından yazılan ve bir reklamın gösterge bilim üzerinden okunduğu “Dikkat Cabrio Çıkabilir!” yazısı da bu haftanın öne çıkanlarından oldu. Edebifikir olarak canımızı sıkan şeyler hakkında kurşundan ağır cümlelerimizi yayımlamaya devam edeceğiz. Herkes gardını alsın.

***

Goethe’nin yazdığı ayrılık mektubundan bir paragraf: “Neden sana acı çektiriyorum sevgilim? Neden hep, ya sana acı çektirmek ya da kendimi aldatmakla geçiyor günlerim? Biz birbirimizin hiçbir şeyi olmayacaktık ama her şeyi olduk… Seni artık görmeyeceğim. Yıldızları nasıl seyrediyorsam, bundan böyle sana öyle bakacağım demek.”

***

Ne zaman Bahadır Dadak’ın bir şiirini yayımlasak sitede infial oluyor. Yine şiir, yorum bombardımanına tutuldu. Modern şiirin ne olduğu hâlâ kafalarda oturmamış… İlerleyen günlerde “Modern Şiirin Doğası” konulu poetik metinler yayımlamayı düşünüyoruz.  Ebubekir Eroğlu’na selamlar…

***

Ozan Çınar’dan “Cellat ve Aşk” adlı küçürek bir öykü: “İstemediği bir işte çalıştığını söyler ama istediği maaş için hayallerinden vazgeçtiğini söylemez. İnsanoğlu korkaklığını doğrularında saklar.”  (Kitap-lık, 174)

***

İnsanlar birbirlerini çok yalnız bırakıyor biliyorum. (Aras Keser’in Kitap-lık Dergisi 174. sayıda yayımlanan “Beni Geri Kalmış Ülkelerde Bir Başıma Bırakma” adlı öyküsünden bir cümle…)

Edebifikir Haber Ajansı

DİĞER YAZILAR

3 Yorum

 • yalnız , 27/08/2014

  dayının kazağını çok beğendim

 • KaPiTaLiSt , 27/08/2014

  Sahibinden az okunmuş satılık edebifikir dergisi ( İlk iki sayı)

 • feride sönmez , 27/08/2014

  ben bu yaz dönemi edebifikir’den oldukça memnunum!

  evet özellikle geçen hafta bol aksiyonlu,
  ayriyeten verimli de bir hafta oldu.

  iyi ve nitelikli yazılar hâliyle bol yorumlar getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir