Yağmur Altında İsyan Şiirleri

Masa başı şairlerinin façasını yağmurlu mısralarımızla aşağı aldık.

21 Kasım Cuma günü sözleştiğimiz gibi Kadıköy Rıhtım camisinin önünde buluştuğumuzda tüm yazar ve okurlarımızın gözünde “Kadıköy’ü ele geçirmenin, belediye şairlerini haddini bildirmenin günü bugündür!” bakışı vardı.

Saat 19.00’da “Doya Doya Sanat Noktası”na geldiğimizde bir grup müzisyen şarkı söylüyordu. Onlar da bilmeden sevincimize ortak oluyorlardı. Onların programının bitmesini beklerken yeni arkadaşlar eylemimiz için yanımıza gelmeye devam etti. Saat 19.15’de Mehmet Raşit Küçükkürtül’ün, tok, kendinden emin ve gür sesi ile Kadıköy tanıştı. Dizeler, Raşit’in dilinden Kadıköy’e düşüyor ve düştüğü yerde şok etkisi yapıyordu. Yavaş yavaş etrafta toplanmalar başladı. Meraklı gözler bizi izlemeye ve ne yapıyor bunlar fısıltıları kulaklarımıza gelmeye başlamıştı. Raşit şiir okudukça havanın karanlığı ağarıyor, yüzlerdeki merak hissi kendini huzura, beklenen huzura bırakıyordu. Bu arada Sulhi Ceylan, “Eve Dön Şarkıya Dön Kalbine Dön” broşürlerini dağıtmakla meşguldü.

Mehmet Raşit Küçükkürtül sahneden iner inmez Fedai Başkan yerini aldı. Fedai Başkan şiirini okudukça, dinleyenler adayış neymiş, dava neymiş farkına varıyorlardı. Fedai şiirini bitirdiğinde alkış sesleri Kadıköy’ü kaplamıştı.

Ve Fedai’den boşalan sahneye İbrahim Aksu geçti. İbrahim kırk yıllık sahne sanatçısıymış gibi şiirini Kadıköy’ün sokakları ile buluşturdu. Şiir okurken kendinden geçiyor, dizelerdeki duyguları dinleyenlere de yaşatıyordu. Ve her dizeyle birlikte dinleyenler artıyordu.

Ve son olarak Sulhi Ceylan sahneye çıktı. Sokağın ortasından damıttığı şiirlerini, sokağın göbeğine bıraktı. Sokağın göbeğine isyanını, acısını, hasretini bıraktı. Gözlerindeki isyanı dinleyenlerin de gözlerine geçtiğini gördüğünde şiirini bitirdi.

Tüm bunlar olurken Serdar Kocabaş bu tarihi anı fotoğraflıyordu. Dünyanın dört bir yanındaki Edebifikir okurları için yağmurun altında elinde makinasıyla şiirlerin resmini çekiyordu.

Edebifikir eylemini bitirdiğinde Kadıköy bir an sustu. Sokaklar sustu. İnsanlar sustu. Esnaf sustu. Sokak köpekleri sustu. Deniz sustu. Edebifikir yazarları durup göğe değil kalplerine baktı.

Eylem bittiğinde Abdullah Karaca sokakta göründü. Ama ben de şiir okumalıyım, şiirimi ezberledim diyordu. Bir anda sahneye fırladı ve şiirini okudu. Bir sanatçı duyarlılığıyla dizelerini havaya bıraktı. Gökyüzünde bir hareketlenme başlamıştı. Yağmur daha bir hızlı yağıyordu. Sanki yağmur Kadıköy’ü değil bizi yıkıyordu. Yağmur Kadıköy’ün günahkâr sokaklarındaki vicdanları yıkıyordu.

Eylem bittiğinde yağmur da dinmişti.

Edebifikir Haber Ajansı

DİĞER YAZILAR

29 Yorum

 • gerçek merve , 30/11/2014

  bu güzelim isyan günah değil de şu şarkıların günahla bir alakası olmalı? burada ithaf etmek zorunda değilsiniz.

  • artist yorumcu , 01/12/2014

   tevrat, adem ile havva’ya yasaklanan ağacın iyilik ve kötülüğü bilme ağacı olduğunu söyler. meyvesinden yemenin cezası ölüm olan ağaç. sizce neden adem ve havva, cehaletin o eşsiz konforundan vazgeçip bilgiyi faş etmek istemiş olabilir?
   belki de şeytan, bilgiyle sonsuz güç sahibi olabileceklerini fısıldamıştı kulaklarına, cehaletin onları güçsüz, yetersiz, kifayetsiz, aciz kıldığını fısıldamıştı belki de, kim bilir? şeytan bilir tabi. inanmıyorsanız sorun.

   şimdi bayım, artistler artistlik yapar, ben de yorum yazarım, artist yorumcuyum ben. size de bir şarkı armağan edebilirim mesela konuyla alakalı; bir miktar akdeniz esintisi, fransadan. bu arada, güneydoğu fransa’nın üzüm bağları mütiştir. giderseniz tatmadan dönmetin ;)

   in a manner of speaking:

   http://www.youtube.com/watch?v=-uZlvKXnYU4

 • artist , 29/11/2014

  Düzeltme : 1. Anna değil hakiki merve :) 2. Replika zaten yazmış görmemişim. 3. ‘sü ise erdem Beyazıt ın sana bana vatanima… adlı şiirine de bir atıf var sanki

 • artist , 29/11/2014

  ‘Anna’ ve ‘ismini vermek istemeyen’ arkadaşlar Nurettin topçu’nun isyan ahlakını muhakkak okumalilar. Ayrıca isyan kelimesinin etimolojisine de bakmalılar.

 • artist , 28/11/2014

  Kadıköy de herkes yapar. Üsküdar da palmiyeye bekleriz

 • alemlere zahmet , 25/11/2014

  kimin nereye çalıştığına dair tüm semptomları bilimadamı soğukkanlılığıyla irdeleyen sn. küçükkürtül, ESP üzerinde yükselirken ifşa oldu en-nihayet. biliyordum söylemiyordum.

 • isminiVermekIstemeyenSeyirci , 25/11/2014

  fikir güzel, mekan güzel ama kostumler olmamış hocam.
  ayrıca yukarda yorum atan arkadaşa katılıyorum isyanın hertürlüsü günahtır diye bilinir. daha başka bir başklık olabilirdi

  • @ππ@ , 25/11/2014

   Haksızlıklara isyan günah değildir mesela…

 • u'ka-sung , 24/11/2014

  lütfen bir dahakine en az 2 hafta önceden duyurun.

 • erbain , 24/11/2014

  sizleri gördükçe iyi şeylere inancım artıyor..

 • deniz kızı , 24/11/2014

  artsın bu haykırışlarınız
  dinmesin

  dindirdiler bizi yeterince
  iyi ki varsınız

 • gerçek merve , 24/11/2014

  siz artık aştınız kendinizi bence. fujifilm’in önüne gidip sizi bekleyeceğim.

 • niçin ve neden , 23/11/2014

  arayış içindeyim
  şiirinizi dinlemek istiyorum

  lütfen bunun ikincisini yapın
  biraz sakinleşmek istiyorum

 • hakiki merve , 23/11/2014

  isyan günahtır.

  • replika , 24/11/2014

   çoğayıp.

   acilinden topçu’nun isyan ahlakı’nın okuyorsunuz.

 • bahaneci bacı , 23/11/2014

  hiç şu eylemi yapan insanlara laf atılır mı yaav
  kıskananlar çatlasın!

 • hayri pıtır , 23/11/2014

  eylem budur!

 • gece , 22/11/2014

  Aslında iyi fikir ya bizlerde bulunduğumuz şehirlerde yapabiliriz #edebifikir sokaktaysa biz okuyucular da olabiliriz pekala:))

 • @ππ@ , 22/11/2014

  Onlar yağmur değil gözyaşıdır belki helal size edebifikir budur

 • . , 22/11/2014

  Evet, işte olay budur!!! Harikaaaaa :D
  Orada olsaydık diyen arkadaşlar! Belki bulunduğunuz şehirlerdeki takipçilerle haberleşip benzer organizasyonlar düzenleyebilirsiniz. Güzel olmaz mı?

 • mehmet necip , 22/11/2014

  görüyorum ki, mehmet raşit benim vatan topraklarından ayrılmamı fırsat bilip istanbul’u teşrif etmiş. köşe kapmaca mı oynuyoruz kardeşim?
  gelince ifadesini alacağım.

  fedai kilo almışsın. ver onları ihtiyaç sahiplerine. türk kadınları şişman erkeklerden hoşlanıyor, efsanesine aldanma. her şey yalan. sulhi ceylan, sana yarı tok mideyle dolaşmanın faziletlerini anlatsın.

  karaca’ya bir şey demiyorum. o zaten Allah’ından bulmuş; şapkaya bak.

  sonsöz niyetine alın size cliché: söz uçar yazı kalır.

  • manavdan elma almaya utanan , 22/11/2014

   o gün orada olmalıydın bay necip

   bu eylem ruhunu bilgisayar başından idrak edemezsin

   bunun içündür ki;
   işte her şey, o şapkanın altında.

  • mehmet necip , 23/11/2014

   abdullahcım, seni severim bilirsin :) ama şapka olmamış.

   biz o eylem ruhunu, fakirlerin daha fakir, zenginlerin daha zengin olduğu kapitalist düzene isyan içün, yoldaş lenin’i anarak ve “tek yol devrim” nidalarıyla bir bahar akşamı bahariye caddelerinde tüm cihana göstermiş idik.

   sevgili erikli ve sulhi yoldaş da bizimleydi. demem o ki, mesele nerede olduğun değil, nerede ve nasıl hissettiğindir yeğen.

   Venez, chantons avec allégresse à l’Éternel:

   Debout, les damnés de la terre
   Debout, les forçats de la faim
   La raison tonne en son cratère
   C’est l’éruption de la fin

 • gece , 22/11/2014

  Hangi şiirleri okudunuz bunu da merak ettik şimdi

 • gece , 22/11/2014

  Ne broşürü bunlar bizde istiyoruz ayrıca diğer sefere videoya alın fotoğraflarda bu heyecanı mutluluğu pek alamıyoruz paylasamiyoruz

 • aşk-ı cihan , 22/11/2014

  sizleri tebrik ederim.

  kesinlikle orada bulunup dinlemek isterdim.
  yok mudur bir video kaydı sayın editör?

 • şebbi , 22/11/2014

  herkesin duruşu 10 numara!

 • sandwiches , 22/11/2014

  herkesin duruşu 10 numara!

  siz neymişsiniz böyle.

 • gercek merve , 22/11/2014

  Ben gercek degil sanmistim o duyuruyu, ciddiye almamistim. Gercekmis. Fotolar olmasa inanmazdim. Kadikoy alışkındır ama bu tarz marjinal seylere. O yuzden garipseyen bakislar cok olmamistir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir