Cinsiyet Ayrımcılığına Karşıyız

 

cinsiyet

Kadınların futbol oynamamasının nedeni, toplum içinde on bir tanesinin aynı kıyafeti asla giymeyecek olmasıdır.  – Phyllis Diller

 

Nezaket kuralları, cinsiyetçi söylemler, homofobik söylem, tahkir, küfür, kanunlar, yönetmelikler, tüzükler, argo vs. derken kupkuru, yavan bir hayatımız ve Türkçemiz olsun diye büyük bir çaba sarf ediliyor. Öyle bir cümle kur ki kimse bundan rahatsız olmasın! Böyle bir şey mümkün mü?  Yakında bir Kayserili fıkrası anlatsan “toplumun bir kesimini alenen tahkir ve tezyif”ten içeri adam atacaklar, o raddeye geldik! Bu anlattığımıza benzer bir durumTeknik direktör Ümit Özat’ın başına gelmiş. Haber şöyle:

“BirTV kanalında yayınlanan “Bizim Stadyum” programı, Ümit Özat ve Simge Fıstıkoğlu tartışmasına sahne oldu. Kadın taraftar yüzünden çıkan kavga kadın-erkek ayrımcılığına kadar uzayınca, Ümit Özat canlı yayını terk etti. Fenerbahçe’nin Trabzonspor’la oynadığı derbi maçı sonrası kadın taraftarlara canlı yayında yapılan yorumlara tepki gösterilmesi stüdyoda kavga çıkardı. Ümit Özat, Simge Fıstıkoğlu’nun yorumlarına tepki göstererek “Ben sizinle futbol tartışmam. Ben eşimle bile futbol tartışmam. Benim futbol tartışacağım kişinin, benim kadar futbol bilgisi olması gerekir’ demesi stüdyoda ortamı gerdi. Karşılıklı tartışmaların yaşandığı programda Simge Fıstıkoğlu, ‘Futbol üzerine konuşmak için, gördüğünü anlamak yeterli. O yorumları yapan kadınlar da, gördüklerini anlayacak akla sahip. Ben size futbol bilgimi kanıtlamak zorunda değilim ben.’ yanıtı, ipleri daha da gerdi.

Bu durum üzerine Teknik Direktör Ümit Özat, Simge Fıstıkoğlu tepki gösterdi ve stüdyoyu terk etti.”

Bu haber-yorumumuzla Ümit Özat’ı destekliyor ve statlara kadınların alınmamasını yetkililerden rica ediyoruz.Edebifikir her zaman haklının yanında ve cinsiyet ayrımına karşıdır. Edebifikir olarak, hemencecik çemkiren ve hırsız yavuz misali bastırıp meseleyi durduk yere kadın-erkek karşıtlığına indirgeyen Simge Fıstıkoğlu’nu da kınıyoruz. Önerimizi daha da ileri götürüp kadınların evde dahi maç izlemelerine izin verilmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Öte yandan, seyircisiz oynama cezası uygulanırken kadınların stada alınması da ne oluyor? Kadınları, insandan sayılmıyor mu? Bu dolaylı tahkire Edebifikir olarak karşı çıkıyoruz. Kadınlara reva görülen bu anlayış zalimliktir. Nitekim sadece kadınların alındığı maçlarda küfür gırla gitti. Buna ne buyuracaksınız kadınları insan yerine koymayan zihniyet?

 

DİĞER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir