Osmanlı’da Kitap Kültürü

ilem

İlmi Etüdler Derneği (İLEM), bir süredir gerçekleştirdiği Osmanlı’da Kitap Kültürü çalışmalarına bir yenisini ekliyor. “Osmanlı’da Kitap Kültürü” paneli ile İslam medeniyetinde kitap algısı zengin bir çerçevede tartışmaya açılacak.

Panelde, İLEM bünyesinde “Osmanlı’da Kitap Kültürü” projesini yürüten Yrd. Doç. Dr. Berat Açıl, koleksiyonuna bugün Süleymaniye Kütüphanesinden ulaşabildiğimiz, bir Osmanlı âlimi olan Cârullah Efendi’nin kütüphanesinin oluşumunu ve medrese kütüphanelerinin nasıl teşekkül ettiğini inceleyecek. İslam medeniyetinde yazının, kâğıt ve kâğıdı aşan kullanımlarının Irvin Cemil Schick tarafından ele alınacağı panelde, Osmanlı coğrafyasında tasavvuf ehlinin matbaa öncesi ve sonrası kitapla kurduğu ilişkileri Muharrem Varol anlatacaktır. Kütüphanelerin oluşumu, yazının kullanımları ve matbaanın bu coğrafyada yaygınlaşmasının temelinde yer alan kağıt, kalem, mürekkep gibi yazının somut kültür malzemeleri ise sahanın uzmanı Uğur Derman değerlendirecektir.

“Osmanlı’da Kitap Kültürü” paneli ile kitap, maddi kaynaklarından başlayarak, siyasi, dini, iktisadî ve zihnî  boyutta geniş bir çerçevede konuşulacak. Kitap özelinde, İslam medeniyet algısına önemli bir katkı sağlayacak olan panel, 14 Aralık 2013 Cumartesi günü Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde 17:00’da başlayacaktır.


 

Konuşmacı: Berat Açıl – İrvin Cemil Schick – Muharrem Varol – Uğur Derman
Yer: Bağlarbaşı Kültür Merkezi – Avrasya Salonu
Tarih: 14.12.2013
Saat: 17:00 – 20:00

 

 

 

DİĞER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir