Sahaf Festivali

 

Beyoğlu Belediyesi tarafından düzenlenen ve kitap kurtları ile sahafların merakla beklediği Beyoğlu Sahaf Festivali’nin tarihi belli oldu.

Bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek olan festival yine Tepebaşı’nda yapılacak. 25 Eylül’de başlayıp 14 Ekim’e kadar devam edecek festivale 65 sahaf katılacak.

 

Bilmişlik:

Sahaf: Sahaf, genel anlamıyla eski, artık basımı yapılmayan ya da ikinci el dergi ve kitapların alınıp satıldığı veya başka bir kitapla değiştirildiği küçük işletmeler ile bu mesleği yapanlardır. Bu tür kitap satış noktalarını, mekânlarını diğer benzerlerinden ayıran en büyük özellik ikinci el ürünlerin bulunabilmesi ve takas yöntemiyle ticaretin gerçekleşebilmesidir. Özellikle artık basılmayan, kısıtlı sayıda basılan fakat güncelliğini koruyan, ihtiyaç duyulan ya da tarihi önemine ilişkin olarak bir değer taşıyan her türlü basılmış eser bu alış verişin konusu olabilir. Sahaflar, bilimsel veriye ulaşabilmenin kütüphaneler dışındaki kaynak sağlayıcıları olabileceği gibi, tarihtekileri ve bellektekileri somut verilerle günümüze taşıyan önemli sosyo-kültürel mekânlardandır.

 

SERDAR KOCABAŞ

DİĞER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir