Sait Faik Yıllar Sonra Sansürsüz

medarimaiset

Sait Faik’in ilk ve tek romanı olan Medarı Maişet Motoru, sansürsüz haliyle yıllar sonra yayımlandı.

İş Bankası Kültür Yayınları, Medarı Maişet Motoru üzerinde yıllardır süren “sansürü” kaldırdı ve “tehlikeli” bulunarak çıkarılan kısımları koyu harflerle vererek yapıtı eksiksiz haliyle yayımladı.

Yeni Mecmua’da tefrika edildiği sırada (1940-41) dönemin baskıcı siyasi ortamında sakıncalı olduğu gerekçesiyle yayımcı bulmakta zorlanan Sait Faik, annesinin maddi desteğiyle romanı Ahmet İhsan Basımevi’nden 1944 yılında yayımlar. Ancak kitap henüz dağıtım safhasında bakanlar kurulu kararıyla toplatılır, kimi paragrafları çıkarılarak Birtakım İnsanlar adıyla 1952’de okura sunulur.

 

Kaynak: Bilimum ajanslar

 

 

DİĞER YAZILAR

1 Yorum

  • sam , 20/02/2014

    sait faik lümpenlikte sınır tanımayıp çiçek böcek isimlerini mebzul miktarda kullanınca bunu da hikayeci diye millete yutturdular ya, kemiklerim sızlıyor yattığım yerde. çok ayıp.
    zat-ı merkumun eserinin toplattırılmasına aldanıp da şu kitaba para vermeyin, paranıza yazık. gidin kadıköy çiya’da pirpirim aşı yeyin, kebap yeyin olmadı ümraniye meydanda murat ustadan kokoreç yeyin. rahmetli ismet paşa pimpirikli bir zat idi. bu da alemci, içince sapıtıyor, bir yerde paşa için “şöyle, böyle” demiş. kitabın toplattırılması bu hadiseye mebni. günah benden gitti…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir