hatıra saklama ofisi’nden duyuru

eskiden, omuzlarındaki çantalarından başka ellerinde ajandalarıyla çarşıda pazarda gördüğümüz başörtülü, mantolu genç kızlar olurdu. doksanlı yıllarda görülen bu kızlar, iki binli yılların başından itibaren yavaş yavaş kaybolmaya başladılar. şimdi onların yerine şallı, tunikli, ellerinde ajanda yerine cep telefonu olan kızlar türedi. keşke imkân olsa da ellerinde ajanda taşıyan o kızların taşıdıkları ajandaları toplayıp bunlardan bir kütüphane kurabilsem… kim bilir türkiye’nin zihin tarihi için ne kıymetli bir memba meydana gelmiş olurdu.

o ajandalarda neler vardı? necip fazıl’dan mısralar, okunan kitaplardan notlar, ödev vb. işler için hatırlatma notları, ev aidat listesi, okunan kitapların listesi, kılınan kaza namazlarının çetelesi, gece radyoda dinlenen berbat ezgilerden birkaçının sözleri, ayva reçeli tarifi, yılbaşında düzenlenecek o gereksiz ve özensiz fetih gecesi için organizasyon notları, bilmem ne partisinin hanımlar komisyonunda alınmış istişare kararları, okunacak kitapların listesi, kurutulmuş bir karanfil… belki de bunların hiçbirisi değil. tam olarak bilemeyeceğiz, o defterler yok olup gidecek.

yine de bir umut, sesleniyoruz. yetmişlerin sonunda, seksenlerin başında doğmuş ablası olanların dikkatine: ablanız eğer düğünden önce eşyalarını toplarken çöpe atmadıysa lütfen gidip kendisinden isteyin. birçoğu vermek istemeyecektir. mümkünse çalın! hatıra saklama ofisi için bu defterleri, ajandaları bize gönderin.

Edebifikir Hatıra Saklama Ofisi Sorumlusu Mehmet Raşit Küçükkürtül

 

editor@edebifikir.com 
hatıra saklama ofisi

DİĞER YAZILAR

5 Yorum

 • hayalet suvari , 30/08/2014

  Oyuncak muzesine benzer bir muzemi kurulacak hatiralardan. Hatira muzesi desek simdiden nasil olur acaba.

 • 80lerin sonu 90ların başı , 29/08/2014

  Tarihler pek tutmuyor ama sizin bahsettiklerinizden bahseden bi defterim var benim de? Öyle acele yazılmış satırlar, okunacak/okunmuş kitaplar, izlenecek filmler, iç dökmeler dertleşmeler… İyi bakarsanız size emanet edebilirim. Belki ilerde 2014 yılından kalan defterleri merak edenler de çıkar?

 • ekmeleddin ihsanoğlu , 29/08/2014

  çok taze hatıralarım var. hayatımın en ilginç birkaç ayını yaşadım yakın zamanda. bunla ilgili elimde dört beş defter var. eğer laik cumhuriyetin kazanımlarına özen gösteren bir kütüphane kuracaksınız ben de defterlerimi göndermek isterim.

 • bir teşhis , 28/08/2014

  bu kadar gözlem, bu kadar malumat ve bu merak beni şaşırtıyor. raşit’in halleri. şahsına münhasır adam, duyurularını bekliyoruz. gönderen olursa bizimle de paylaş, hep birlikte çıkaralım zihin haritasını, olmaz mı?

 • delete , 28/08/2014

  eski elektronik postalarımı siliyorum, onları size yönlendireyim mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir