Edebifikir’den Özel Açıklama

Sevgili yazarlarımız, değerli okurlarımız,

sitedeki bazı yorumlarla ilgili yazar şikayetleri son zamanlarda artış göstermiştir.

Edebifikir, egosundan sıyrılmış, rahat, kendine güvenen, espri anlayışı zirvede insanları sever ve onlarla birlikte olmaktan mutluluk duyar.

Ota, çöpe kafayı takan, işkillenen, karakteristik defans içgüdüsüyle topu sadece tribünlere gönderen, üç beş kelimeye takılan, egosunun baskısından kurtulamayan insanlara bunlar yazarları dahi olsa gerekeni yapmaktan asla çekinmez.

Bilir ki insan pis bir sudan yaratılmıştır, büyüklenmeye ve kendinden başka gerçeklik olmadığını iddia etmeye hakkı yoktur.

Ve yine bilir ki hayat, kişinin hakikate doğru yol aldığı bir süreçtir. Bu süreç içinde kendini hayatın merkezine koymak insanın insanlaşmasına engeldir ve bu büyük bir hastalıktır. Kaldı ki yazmak başlı başına BEN demektir. Edebiyatçıların nasıl bir egoya sahip olduğu bilinmeyen şeylerden değildir. Fakat bu ego, Edebifikir’de kendine karşılık bulamayacaktır.

Bizim tek derdimiz insandır. İnsanı anlamak için buradayız. Birilerinin egosunu şişirmek için değil. Herkes kendine çekidüzen versin. Eğer veremiyorsa tutsun kendi elinden bir mezarlığa gitsin ve orada haykırsın: “Ben ölmeyeceğim” diye. Hodri meydan…

Bundan böyle zaten editör onayından geçmiş bir yorum için herhangi bir yazarın, ya da bir yorum için başka bir okuyucunun şikâyeti olur ya da kaldırılmasını talep ederse, kaldıracağımız tek şey şikâyetçinin bizzat kendisi olacaktır.

Edebifikir anlayışlıdır, genelde alttan alır, nazik olmaya çalışır, ama anlayışının istismar edilmesine de asla izin vermez.

EDEBİFİKİR OMBUDSMANI

DİĞER YAZILAR

19 Yorum

 • yesilkalb , 31/03/2015

  Eğer birgün edebifikir’e yazı gönderir onlarda lütfedip yayınlarlarsa doğrusu acımasızca eleştiri isterim yazdığım yazıya..çünkü muhakkak eksik olan birşey vardır ve insan kendine çok yakın olduğu için o yakınlıkta eksikliği göremez.Fikirleri sunuşda da öyledir..

  Yazılar rahatlıkla eleştirilmelidir.Bu esprili bir dilde olabilir (Recep Tayyip Erdoğan rumuzlu kardeşimizin uslubunu takdir ediyorum) yada rumuzlu olabilir doğrusu buradaki yazarların bunlara takılıyor olması gayet doğal..derdimend olmak öyle kolay değil..

 • receb tayyib erdoğan , 31/03/2015

  bugün varız,yarın yokuz ey okur ve yazar.sizin için devlet yönetiyorum.artık yoruldum.kavgam sizsiniz.ekmeğim sizsiniz.okumak yetmiyor.yazmak hiç yetmiyor.kendinize gelin.bu kavga nedir.aynalara bakmayı mı unuttuk.rebap resitali de mi dinlemiyorsunuz.nereye bu gidiş ey ahali,nereye!

 • torpil , 30/03/2015

  kesin bu yorumların arkasında aydoğan vardır
  ve uzaktan sinsi sinsi olan biteni izliyordur….

  korkulur aydoğandan
  gene milleti birbirine düşürdün aydoğan

  kedi gibi bir şeysin valla

 • ömer ertürk , 30/03/2015

  Bu yazıya itiraz eden arkadaşlar niye bu kadar içerlemişler anlamış değilim. Hâlâ ölüme meydan okuyabileceklerini mi sanıyorlar, ya da ölümü öldürebileceklerine mi inanıyorlar? Size açık ve net bir şekilde şunu söyleyeyim; kim ki nefsine tapıyorsa bilsinki ölümlüdür, kim ki Allah’a tapıyorsa bilsin ki Allah bakidir.

  Bir büyüğümüzün sözü de şöyle: “SİZİ TENKİT EDENLERİN ELİNİ ÖPÜN, ONLARI ANLAMAYA ÇALIŞIN.”

 • o şekil bu şekil , 30/03/2015

  Bence herkezin hayatına kimse garışamaz ama bi orta yol bulunur yani ne gerek var

 • MA , 30/03/2015

  Yazarlarınızdan memnun değilseniz, düzelmesini istediğiniz bir yönü varsa bunu özel olarak konuşmanız gerekir. Mahremiyeti çiğnemiş oluyorsunuz. Edebifikir yazarı olsaydım devam etme hususunda düşünürdüm. Okuyuculardan taşkınlık yapanlar veya sizce uygun olmayan sözler sarf eden kişiler olabilir. Yorum bölümünü sansürlemek size kalmış birşey, gerekli açıklamaları yaptığınız takdirde uygulayacağınız sansürler makul olacaktır. Ayrıca böyle bir yazının yorum kısmında bile tartışma vari yazışmalar oluyorsa bu, okuyucularınıza sansür uygulamanız gerektiğini gösterir. Sonuç olarak, yazarlarınızla sıkıntınız varsa gizlice, okuyucularınızla sıkıntınız varsa ilan yoluyla halletmeniz gerekir. Bu arada yukarıda da belirttiğim gibi ben yazar değilim, arada bir siteyi yoklayanlardanım.

  Saygılarımla…

 • feyyaz , 29/03/2015

  evet bence de farklılıkları en güzel yönleri edebifikir’in. ayrıca editörü duruşu nedeniyle takdir ettim ve editörün yorumları yayınlamak konusundaki hassasiyetine de sonuna kadar güveniyorum. egosu nedeniyle esprileri dert edinenlerin yorum kısmı kapatılsın. ”wanted” diye afişlerle tanıtılsın. çeşitli kampanyalarla egolarının havası indirilsin. vs. vs. biz edebifikir’i her haliyle seviyoruz. yaşasın egosuz kalemler ve okuyucular.

 • sneijder , 29/03/2015

  edebifikirdeki fikir ayrılıklarını nedense kışkırtıcı buluyorum
  bu farklılığa işaret

 • @mucahidsarica , 29/03/2015

  Bazı yazarlara gelsin bu yazı…

 • Hefekani , 29/03/2015

  Edebifikir okuyucuya oynamış
  yakıştı mı YAKIŞMADI

 • kitapçı kitty , 29/03/2015

  e.fikir de yazıyla ilgisiz onca yorum varken bu yorumlar sitenin bence değerini düşürüyor. önce bun a önlem alınsın. benlik vs iddiaları şu an için komik duruyor. e.fikirden beklentimiz yorum bölümlerine kaliteli bir filtre getirilmesi. herkes birbirine sataşıyor. millet birbirine laf atıyor. yönetim bunu görmüyor mu.bunlara nasıl onay verebiliyor asıl soru bu değil mi?

 • yesilkalb , 29/03/2015

  sizin kendinize has bir uslubunuz var,bu hoş ve güncel bir uslub. Lakin sitenin ismi sizin uslubunuzla çelişiyor.Eğer “edebifikir” ismi değil de raconunuza uygun bir isim taşısaydınız sizi anlamak kolay olurdu.Çünkü edebifikir yazılarının altında garip isimlerde garib yorumlar görmek gönlümü kamaştırıyor.Hatta şöyle bir izlenim oluştu ben de “edebi fikir yazarları kendi aralarında esprilerle birbirleriyle şakalaşıyorlar.”

  “edebifikir egosundan sıyrılmış” diye ifade etmişsiniz o zaman sizinle havas makamında yazmak icab eder.Af buyrunuz :)

 • gerçek merve , 28/03/2015

  Ombudsman`i ilk duydugumda cok yillar onceydi, arkadasim gazetecilik okuyordu bununla ilgili tez hazirliyordu. Ama ben hala tam anlamadim. Gereksiz bir kelime. Yazi cok guzel. Üzerime alındım ya da aldım her ne ise.

 • eğriye eğri doğruya doğru , 28/03/2015

  ey edebifikir moderatörü sitede yazılardan çok yorum okurum yazarlarınızı sürekli okuyucuların yorumlarıyla şamar oğlanı yaparsın bir de bundan şikayet mi edersin

  kusura bakma yanlışı sen yapıyorsun. kendi yazarına saygı duymayı öğren önce

  • havaş , 29/03/2015

   Tespite Katılıyorum.

  • Hafi , 29/03/2015

   Sadât-ı Nakşibendiye’den Seyyid Taha-i Nehrî diye bir zat vardır. Eğri kardeşim, ben sana onun kemalat yoluna girişini anlatayım sen oradan doğruyu çıkar.

   Seyyid Taha k.s. birgün Mevlana Halid-i Bağdadî k.s. hazretlerini ziyaret edip, kendisinden irşad için icazet almak üzere Bağdat’a gider. Mevlânâ Halid hazretleri büyük bir edep ve iltifatla kendisini karşılar. Seyyid Taha kendisine icazet verilmesini isteyince, Mübarek “evladım der. git ceddin Seyyid Abdülkadir Geylanî hazretlerinden müsade iste, o müsade ederse gel biz sana icazet verelim.” Seyyid Taha gidip, Abdülkadir Geylanî k.s. hazretlerinin kabrinin başında murakkabeye dalar, bir süre sonra Seyyid Abdülkadir Geylani hazretleri manada kendisine görünür ve “evladım biz mührü Mevlânâ Halid’e verdik, sen onun yanına git” der. Seyyid Taha, Mevlânâ Halid-i Bağdadî hazretlerinin dergâhına gelince, mübarek bu kez hiç istifini bozmadan, Seyyid Taha’yı dinler ve ardından müridlerinden birine alın onu bir odaya kapatın der. Birkaç gün geçer Seyyid Taha’ya ne su ne de ekmek verilir ve Mevlânâ hazretleri bir müridine git o odadakine sor “senin ismin ne” diye. gidip sorar ve aldığı cevap şudur. “benim adım Seyda Seyyid Taha-yı Nehrî’dir.” der. Mevlânâ hazretlerine efendim böyle cevap verdi deyince, ” o daha hamdır biraz daha beklesin.” der. Aradana birkaç gün daha geçer ve başka biri gönderilir Seyyid taha’nın odasına ” senin ismin nedir?” diye sorunca Seyyid Taha” İsmim Seyyid Taha’dır.” der. Mevlânâ hazretleri; “Seydasını atmış ama o daha hamdır” der. Ve Seyyid Taha hazretlerinin artık açlık ve susuzluktan taakati kalmamıştır. Mevlânâ Bağdadî hazretleri bir müridi daha odasına gönderir ve “git ona ismini sor” der. Mürid odaya girip ” Senin ismin ne?” diye sorunca, Mübarek “İsmim Taha’dır ama anam beni Taho diye çağırırdı.” diye cevap verir. Mevlânâ hazretleri durumu öğrenir ve “gidip onu oradan çıkarın, yiyecek ve içeçecek verip, yanıma getirin o tamamdır.” der.

   önce hak etmen lazım. Yusuf Aleyhisselam ne dedi. “Ben nefsimi temize çıkaracak değilim.” bu kadar temizsen ölümü iste madem; bu dünyada işin ne?

  • @mucahidsarica , 29/03/2015

   Bu yorumunuzla bira yazar olduğunuzu çok ama çok belli ediyorsunuz….

 • gönül sazan , 28/03/2015

  Ombudsmanımızın ismi ne ki?

  • Betül N. , 28/03/2015

   Mostar Gençlik Muhabbet Petekleri Bilgi Yarışması’ndan öğrendiğim üzere ombudsman İsveççe danışman, arabulucu, kamu görevlisi demek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir