Issız bir adaya düşseniz…

Abdullah Karaca’nın gül hatırı için manayı estetiğe kurban ettik. Peki siz ıssız bir adaya düşseniz bu çizimi nasıl anlamlandırırsınız?

DİĞER YAZILAR

13 Yorum

 • şeyma t. , 07/11/2020

  kücücük balıkların kocaman bacası tüten gemiyi sürüklemesi mi? çok basit! sigara içen koca yürekli bir adam var orda, onu gördüyseniz ikinci soru şu olur, onu sürükleme kudretine sahip şu minik balıklar nedir? tabi ki en ufak yelde yalazlanan, ayyukaya çıkan duygulardır. gereksiz hissi derinliğinin onu hercümerc etmeye dair kullandığı alet edevatlardır. hassaslık, kaçma hissi, kadın elleri, dolmak bilmeyen boşluk gibi esasında mana aleminde yeri ufak olan ancak içlerinin fos olduğundan mıdır nedir koca yürekli adamları peşinden sürükleyebilen minik şeytani teselliler ve bu tesellilerin hayatta kalmasını sağlayabilecek zayıf noktalardır.

 • ruh-u revan , 29/10/2020

  Issız bir adaya “esir” olarak düşseydim, daha iyi anlamlandırabilirdim zincire vurulmuş balıkları…
  Nitekim gemiyi batıran sadece içindeki suyu olmayabilir çoğu zaman…
  Belki de zincire vurulan balıklardır gemiyi batıran.
  Ah özgürlük…
  Ruhun bedene sığmaması da bir esarettir.
  Bu esaretin son bulması için ruhun zincirlerinden kurtulması gerek.
  Belki o zaman gemide kurtulur, maddede hafif manada ağır tüm yüklerinden…

  “ne denir ki bahtım beni mıhlamış
  bu cüceler, bu devler ülkesine
  sığınmışım ıssız gölde bir kamış
  gibi küskün, sabrın gölgesine.

  her an yadırgamaktayım yerimi
  uzakta kendim gibilerin vehmi
  yok mu hala demir alan bir gemi
  bu karışık diyarın ötesine”

 • Zakir , 29/10/2020

  Benim hayal dünyamda canlanan şu oldu: durumumuz her ne kadar kötü de olsa bazı durumlar bizi o kötü durumu tercih ettirebilir. Bir de önceki dediğimle alakasız olacak ama aklıma intikam geldi sanki balıklar arkadaşlarının intikmını alıyorlar.

 • Bilmiyorum , 28/10/2020

  Nasıl anlamlandirabiliriz ki anlamlarımızın bile mecali kalmadı abiler estetik tetiği çekti ve ben ben diye bizi bizden etti benimizde boğulup duruyoruz işte bizi de birileri birilerinin gül hatırı için kurban ettiler ne estetik ne güzellik ne de anlam kaldı. Zira bu dünya etrafı boşluklarla çevrili bir ada değil mi ?düştük ya işte daha ne kadar düşebiliriz ve bir ada daha ne kadar ıssız olabilir biz daha ne kadar işsiz olabilir . Mavi aşkı temsil ediyormuş Aşıktır hissi var içimde ve yorum yapmaktan başka çarem yok gül hatırındaki dikene tutunarak yazabildim dedim ya mecal kalmadı artık ve herşeyin suçlusu benim.

 • mervan tepeli , 28/10/2020

  yahu o değil de, yıllar önce karaca bir seminer vermişti görme biçimleri üzerine, orada çizgi, leke, fotoğraf nasıl okunur diye bayağı ciddi bir şeyler anlatmıştı. şimdi onlar aklıma geldi… şöyle bir zoom/skype üzerinden seminerler başlasa ne güzel olurmuş aslında.

  • İhsanBul , 29/10/2020

   bahsi geçen seminer verildi ise ve de siz bu seminerde bulunmuşsanız Karaca’nın düşünce dünyasının içinde gezinebilmenin yolunu biraz olsun öğrenmişsinizdir. Bu da çizimlerindeki maksadı bizlere göre daha güzel anlayabilecek kabiliyeti sizlere sunmaktadır. Şahsım, Abdullah Karaca’yı tanımıyorum ancak kendisine minnettarım zira gerçek niyetini hissedemesem bile çizimlerinin içimde uyandırdıkları gönlüme hoş görünüyor. Kendisi ile tanışıp, sizler gibi düşünce dünyasına girmenin anahtarını bulmak isterim.

 • samsam , 26/10/2020

  Hayır benim aklıma direk şu geldi ? Geminin suya batan kısmı beyaz da balıklar niye kara ? Tam diyeceğim ki aha küçücük heveslerim (balıklarım) ada da mahsur kalmama razı olamadılar bana gemi tutmuş getiriyor balıklar ondan kara. BU sefer balıklar almışlar beni ve adayı ortalarına ne varsa içimden dışarı güzellik olarak sunduğum hepsini derine çekme gayesindeler. Bir de geminin dumanındaki martılar ters dönmüş can sıkıcı bir durum.

  • Pensan , 26/10/2020

   Aslında çizimi ters çevirince paralel evrenden düşmek üzere olan geminin buzdağına çarptığın görürsünüz balıklarda uçuyor

  • samsam , 30/10/2020

   Hiç aklıma gelmemişti. Peki geminin dümeninin dağı teğet geçmesi… Bu durumda onlar balık değil, balonu kaçırmış bir çocuğun balonundaki desenler, yada genel olarak insanlığın hayalleri. müthiş.

 • İhsanBul , 26/10/2020

  halka kurulmuş, son anda yetişenler ortaya geçmiş.

  Büyüklerimiz, hatme-i hâcegânın gelebilecek belâ ve musibetleri defettiğini, duaların Allah Teâlâ tarafından kabul edilmesi için bir vesile olduğunu, sâdât-ı kirâmın yaptığı usuller de gözetilerek yapıldığında müridlere sayısız mânevî faydalar sağlayacağını anlatmışlardır.

  • Yurdumsamak , 26/10/2020

   Bence burası başka bir belde sayfayı ters çevirin bakın orası bir buzdağı aslında yami duman diye gördüğümüz şey buzdağı” katı olan bir şey buharlaşıyor” mu dersiniz hem de yukarıdaki da kara delik diğer evrendeki balıklarda yümüyor uçuyor bile olabilir balıkların birbirine bağlı oluşu gemiyi buzdağına çarpmaktan düşmekten koruyan durum aslında…

 • Qualitative , 26/10/2020

  Issız adaya düşşek de düşmesek de çizim için diyeceklerimiz var elbette.
  Yazar ve çizer burada kemmiyetin değil keyfiyetin, niceliğin değil niteliğin önem kazandığı bir dünya portresi çizmiş bize.

  İnsanın çaresizlikten çok umuda sarılabileceği muştusunu da eklemiş. Sayın Karaca hep çizsin bizler hep inkişaf edelim.

  • Çıma nehati , 26/10/2020

   Balıklar bir olmuş batan gemiyi kurtarmaya çalışıyorlar balıklar ve geminin yarısı suyun üzerinde yani zincirinde yarısı suyun üzerinde…içerisinde insan varsa da nerde kim bilir hava rüzgarsız gemi insansız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir