İdeal Kütüphane Nasıl Olur?

Yazarlarımızdan Mehmet Raşit Küçükkürtül’ün 2016 Ocak’ında yeni bir kitabı yayınlandı. Genç Okur Yayınları arasından  “Okuryazar mısın, Uyurgezer mi?” ismiyle çıkan kitaptan “İdeal Kütüphane Nasıl Olur?” başlıklı bölümü Edebifikir okuyucusuna takdim ediyoruz.

***

İdeal Kütüphane Nasıl Olur?

Bu kısmı “daha iyi, daha güzel” kütüphaneleri talep edin diye yazıyorum. Elimizdeki kütüphaneler ve kitaplar, bizden öncekilerin bize bıraktıklarıdır. Bizden sonrakilere daha iyisini bırakmak için ideal kütüphane üzerine düşünmeyi hiçbir zaman bırakamayız.

1-İdeal kütüphane yirmi dört saat açık olan kütüphanedir.

2-İdeal kütüphane şehrin güzel, hareketli, işlek bir yerinde olur. Ulaşmak kolaydır.

3-İdeal kütüphane sadece çalışmak, saatlerce araştırma yapmak isteyen insanlara hitap etmez. Akşam işten çıkınca dergi ve gazete okumak isteyenlerin de uğrayabileceği bir mekân yapısına sahiptir.

4-İdeal kütüphanede kantin, kafe, mescit, ankesörlü telefon, konferans salonu, kitap kulüpleri ve okuma grupları için kullanılacak oda, belli saatlerde kalkan servis gibi hizmetler bulunur.

5-İdeal kütüphanede görme engelli vatandaş için kitap konulmakla kalınmaz, yanı sıra engelli vatandaşlar için tuvalet, asansör gibi hizmetler de olur.

6-İdeal kütüphanede çay, kahve içerek çalışanlar için bir bölüm olur. İnternet, fotokopi gibi hizmetler ücretsiz olur.

7-İdeal kütüphanelerin bakımlı bir bahçesi olur. Bahçede kitap okunmasına izin verilir.

8-İdeal kütüphanede kitap tamirciliği yapan, çocukların kitaplarını ciltleyen hoşsohbet bir amca olur. Hem vatandaşın kitabının hem kütüphanenin kitabının bakımı yapılır.

9-İdeal kütüphane kendine kapalı değildir. Belediyelerle, derneklerle, okullarla, camilerle anlaşmalar yapar, ortaklıklar kurar, birlikte proje üretir.

10-İdeal kütüphanede saatlerce kalmak istersiniz. Kışın sırtınıza battaniye verirler. Sadece masa sandalye yoktur, okuma koltukları da vardır; ayaklarınızı uzatarak da kitap okuyabilirsiniz. Talep ettiğinizde “kitap standı”, “güçlü bir okuma lambası”, cetvel, ataç gibi malzemeleri temin ederler.

11-İdeal kütüphanede Ramazan ayında mukabele yapılabilir. Mevlid-i Şerif programları tertip edilir. İdeal kütüphane camiye, okula kitaplık açabilir.

12-İdeal kütüphanenin “sesli kitaplar” bölümünden sadece görme engelliler değil, herkes faydalanır. Türkçenin en güzel metinlerini doğru bir telaffuzla dinlemek ve kulağınızı düzgün Türkçeyle terbiye etmek mümkündür. Aynı zamanda Arapça, İngilizce, Almanca vs. öğrenenler de ideal kütüphanede okuyabilir ve dinleyebilirler.

13-İdeal kütüphaneye gidip kayıt olmazsınız. Okumayı öğrendiğiniz gün, kütüphaneden memurlar gelip sizi okulunuzda kayıt edip size kütüphane üyelik kartınızı hediye ederler.

DİĞER YAZILAR

1 Yorum

  • yunus f. , 07/03/2016

    Aman Allah’ım ne harika bir şey olurdu! Hayali bile mutlu ediyor. Amin, amin, amin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir