İdrakin Acziyetine Hitab

olum 

Furkan Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Saadeddin Ustaosmanoğlu’nun yeni kitabı “Ölüm” Kökler Derneği Yayınları arasından çıktı. “İdrakin Acziyetine Hitab” altbaşlığıyla çıkan kitapta Ustaosmanoğlu, hayatın yegâne gerçeği ölümü hatırlamamanın insanın kendini idrak edememesinden kaynaklandığını anlatıyor.

Geçici dünya hayatında daralan kalplerimizin şerh-i sadr (Göğüs genişliği) bulmasının reçetesini Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem’in, “… Evet vardır. O da aldatıcı olan dünyadan uzaklaşıp, ebedî olan ahrete teveccüh ve gelmeden önce ölüme hazırlanmaktır” hadîs-i şerifinden aktaran Saadeddin Ustaosmanoğlu hadîsin sonunda şu notu düşmüş:

“Anlaşılıyor ki, insanın sadrı genişleyip gönlü hoş olması için yatlara katlara ihtiyaç yok. İhtiyaç; Allah’ın hidâyetini dilediği kimselerden olmakla giderilir ancak. Bunun için de, nûrun kalbe akıtılması gerekiyor. Bunun böyle olduğunun alâmeti de, ölüme hazırlanmak.

Yani, bir Müslüman ki, ölümü daima anıp ona hazırlanıyor, onun kalbinde mütemadiyen ferah yelleri eser. İsterseniz siz onu bir karyenin çöplüğünde yatıyor görün. Eyüb Aleyhisselâm’ın kıssasına bakan anlar.”

 


 

Künye:
Ölüm (İdrakin Acziyetine Hitab)
Saadeddin Ustaosmanoğlu
Kökler Derneği Yayınları
112 Sayfa
6 TL

 

 

DİĞER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir