İsmet İnönü’nün Uşak’ta Taşlanması Olayının İç Yüzü

ismet inonu (2)

Demokrat Parti, 1950 yılında yapılan seçimlerde ezici bir çoğunluk elde ederek iktidara gelmiştir. 1950li yılların sonunda Demokrat Parti ile CHP arasındaki ilişkiler gerginleşmiş, hükümet basına ve muhalefete karşı sert tedbirler alarak onları kontrol altında tutmaya çalışmıştır. İsmet İnönü, Demokrat Partinin sert tutumunu halka anlatmak için Ege Bölgesini kapsayan bir geziye çıkmıştır.

29 Nisan 1959 tarihinde Ankara’dan hareket eden İsmet İnönü, 30 Nisan 1959 tarihinde Uşak’a gelmiştir. Tren İstasyonundan şehir merkezine doğru hareket eden İsmet İnönü’nün içinde bulunduğu araca, Demokrat Partililer tarafından bardak fırlatılmıştır. Milli Mücadele sırasında Türk orduları tarafından karargâh olarak kullanılan evi ziyaret etmesi engellenmeye çalışılmış, Uşak Valisi tarafından İsmet İnönü için vur emri verildiği iddia edilmiştir. 1 Mayıs 1959 günü, Uşak’tan ayrılmak için tren istasyonuna gelen İsmet İnönü’ye taş atılmıştır. Atılan taşlardan biri başına isabet etmiş ve küçük bir yara meydana gelmiştir.

Çalışmazda, Cumhuriyet Gazetesinin düzenlediği ankette 1959 yılının en önemli olayı olarak belirlenen ve 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesinin önemli gerekçelerinden biri olarak gösterilen Uşak Olayları incelenmeye çalışılmış, başta Yassıada mahkeme zabıtları, hatıratlar, dönemin basını ve olaya tanıklık edenler olmak üzere farklı kaynaklardan bilgi aktarılarak, olayların sebep ve sonuçları ortaya koyulmaya çalışılmış.

 

  • Künye:
  • İsmet İnönü’nün Uşak’ta Taşlanması Olayının İç Yüzü
  • Mehmet Karayaman
  • AKY Yayınları
  • 208 Sayfa
  • 13 TL

 

DİĞER YAZILAR

1 Yorum

  • sümer tilmaç değilim , 10/06/2013

    İnönü taşlanmaya bile layık değil!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir