Kitapların İlk Cümlesi

Uyandım. Uyanıyorum. Zihnimin oyunu bitti. Şimdi kendi kapımdayım. Biraz sonra içeriye, oradan dünyaya gireceğim.

Ahmet Hamdi Tanpınar, Aydaki Kadın

***

Bugün size bu satırları duygusal bir ihtiyaçtan ötürü, sizinle karşılıklı konuşabilmek için yanıp tutuştuğum için yazıyorum.

Fernando Pessoa, Huzursuzluğun Kitabı

çev: Saadet Özen

***

Benim adım Kathy H. Otuz bir yaşındayım ve on bir yıldan uzun süredir bakıcıyım.

Kazuo Ishiguro, Beni Asla Bırakma

çev: Mine Haydaroğlu

***

Kuşların sabah cıvıltıları Françoise’a tatsız geliyordu.

Marcel Proust, Guermantes Tarafı, Kayıp Zamanın İzinde

çev: Roza Hakmen

***

Pırıl pırıl güneşli olmakla birlikte, Cumartesi sabahı yine palto havası vardı ortalıkta; bütün hafta boyunca olduğu gibi ve herkesin de büyük haftasonuna, yani Yale maçının haftasonuna da sarkacağını umduğu gibi sırf ceket havası değil.

Jerome David Salinger, Franny, Franny ve Zooey

çev: Ömer Madra

***

Seyyah İbn Batuta, son konakladığı şehir Saraycık’ta üç cariyesiyle beraber yeni bir yolculuğun hazırlığına başlarken, annesinin onu doğurduğu Tanca’dan ayrılalı sekiz yıl, yedi ay, on üç gün olmuştu.

Ali Ayçil, Sur Kenti Hikâyeleri

***

İçimde yıllar sonra memlekete dönmüş olmanın sevinci, ellerimde bavullar, havaalanının kalabalık telaşından kurtulup bir taksiye doğru yürürken azıcık terlemiş alnıma huzurun sessiz, sakin, ama garip bir şekilde ürpertici eli dokunuverdi.

Mustafa Kutlu, Huzursuz Bacak

***

Normandiya yolculuğu insanı bıktıracak kadar uzanmıştı, ancak daha Courbepine’deki ilk gününde eski neşesine kavuştu.

Stefan Zweig, Bir Çöküşün Öyküsü, Amok Koşucusu

çev: İlknur Özdemir

***

Yazın bu küçük mahalle kahvesinin bahçesine sık sık gittiğim için, karayelin, tipinin çılgınca savrulduğu akşam, içeriye girdiğim zaman yadırgandım.

Sait Faik Abasıyanık, Mahalle Kahvesi, Mahalle Kahvesi

***

M. De Norpois’yı ilk kez akşam yemeğine davet etmek söz konusu olduğunda, annem Profesör Cottard’ın seyahatte olmasına ve kendisinin de Swann’la bütün ilişkisini kestiğine hayıflanmıştı; hem profesör hem de Swann, hiç şüphe yok, eski büyükelçinin ilgisini çekerlerdi.

Marcel Proust, Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde, Kayıp Zamanın İzinde

çev: Roza Hakmen

***

İstasyona yakın Anayurt otelinin kâtibi Zebercet üç gün önce perşembe gecesi gecikmeli Ankara treniyle gelen kadının o gece kaldığı odaya girdi, kapıyı kilitledi, anahtarı cebine koydu.

Yusuf Atılgan, Anayurt Oteli 

***

Betonunda bile otlar biten bereketli Çukurova topraklarının dört bucağından, inceli kalınlı kollar gibi uzanan tozlu yollarda bir zamanlar develer, Bursa çift atlıları, çokluk da sabahlardan akşamlara, akşamlardan sabahlara dek, gıcır gıcır gıcırdayan kocaman tekerlekli öküz, camız arabaları olurdu.

Orhan Kemal, Eskici ve Oğulları

***

Olay, XX. yüzyılın ikinci yarısında, bir gece, Turgut’un evinde başlamıştı. O zamanlar daha Olric yoktu, daha o zamanlar Turgut’un kafası bu kadar karışık değildi.

Oğuz Atay, Tutunamayanlar

***

Şimdiye kadar tesadüf ettiğim insanlardan bir tanesi benim üzerimde belki en büyük tesiri yapmıştır. Aradan aylar geçtiği halde bir türlü bu tesirden kurtulamadım. Ne zaman kendimle baş başa kalsam, Raif efendinin saf yüzü, biraz dünyadan uzak, buna rağmen bir insana tesadüf ettikleri zaman tebessüm etmek isteyen bakışları gözlerimin önünde canlanıyor.

Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna

***

İyi ki orada değilim! Sevgili dostum, insanın yüreği ne anlaşılmaz!

Johann Wolfgang von Goethe, Genç Werther’in Acıları

çev: Nihat Ülner

***

La Mancha’nın, adını hatırlamadığım bir köyünde, fazla uzun zaman önce sayılmaz, evde mızrağı, eski deri kalkanı asılı asilzadelerden biri yaşardı; cılız bir beygiri, bir de tazısı vardı.

Miguel de Cervantes, Don Quijote

çev: Roza Hakmen

***

Aklıyla olduğu kadar gözleriyle de gördükleri kendisine fazlaca ağırlık vermiş olacak ki Ulu Hakanımız havagazı lambasını kapattı ve o karanlıkta bir sayepuşun altındaki yaldızlı koltuğa oturdu.

İhsan Oktay Anar, Yedinci Gün

DİĞER YAZILAR

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir