Cami Tuvalet Görevlisi İle Söyleşi

 

Ne zamandan beri bu işi yapıyorsunuz Murat Abi?

Ben 2005 yılına kadar karayollarında çalışıyordum, sonra oradan çıktım ve başka işler denedim ama olmadı. Kredi kartı borçlarım arttı, ailemle sorunlarım oldu ve eşim beni iki çocuğumla baş başa bırakıp terk etti. Sonra bir arkadaş bana burayı önerdi, ben de kabul ettim.

Öğrenim durumunuz nedir?

İlkokul mezunuyum.

Çocuklarınız?

Biri kız, biri erkek iki çocuğum var. Kız olan lise son sınıfta okuyor, erkek ise orta sonda. Dua edin onlar da okusunlar ve bu hallere düşmesinler.

Çocuklar maddi durum sıkıntısından dolayı size herhangi bir sorun çıkarıyorlar mı?

Eşim beni terk edip gittiği zaman, oğlumun bana anlayış göstermeyeceğini sanmıştım; ama tam tersi oldu. Oğlum bana anlayış gösteriyor fakat kızım yokluktan anlamıyor, her şeyi istiyor.

Mâlum kış, havalar soğuk, temizlik yaparken üşüyor musunuz?

Elbette, kış günü sürekli suyla uğraşıyoruz. Affedersiniz 30 tane tuvalet var. Her gün sabah namazında geliyor, buraları temizliyoruz. Yatsı namazına kadar da buradayız. Kirlendikçe sürekli temizlemek zorunda kalıyoruz. Doğal olarak da ellerimiz soğuktan çatlıyor.

Tuvaletleri pis bırakan oluyor mu?

Namaz-niyaz sahibi olan adam pis bırakmaz. Çünkü dini hakkında biraz bilgisi olan adam orayı temiz kullanması gerektiğini bilir, yoksa üstü başı abdestsiz olur. Ama bazen çok kirli bırakanlar oluyor ve mecburen temizliyoruz.

Tuvalet ücretini ödemeyip giden oluyor mu?

Oluyor tabi. Bazen dalgınlığımıza geliyor, günde yirmi kişiyi buluyor bu ücreti ödemeden kaçıp gidenler.

Tuvalet ücreti ne kadar?

50 kuruş oldu bu senenin başından itibaren; ama insanlar şikâyetçi. 50 kuruş alıyorsunuz ama sıcak suyunuz yok diyorlar. Evet, hava soğuk üşüyorlar ama Hz. Ali ‘ben kışın soğuk suyla abdest almaktan çok zevk alırım’ gibi bir şey diyordu bir sözünde. İnsanlar bunu bilmiyorlar ama onlara da hak veriyorum herkes Hazreti Ali değil.

Ne kadar kira ödüyorsunuz buraya?

1500 – 2000 arası…

Aylık ortalama ne kadar kazanıyorsunuz?

Kışın günlük 90-100 lira arası kazancımız oluyor. Ama yazın insanlar tatile gittiği için gelirim biraz düşüyor. Aylık gelirimiz yaklaşık 3000 lira falan oluyor.

Tatiliniz var mı?

Her gün çalışmak zorundayız, rahatsız da değilim. Zaten insan biraz da din açısından düşününce, boş durmanın günah olduğunu anlıyor. Cami her gün açık. Bu yüzden biz de her gün çalışıyoruz.

 

DİĞER YAZILAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir