Akıl Kırbacı

Dünden kalma bir gün
Tarihi geçmiş bir kimlik
Yalnızlık hem de tozlanmış
Böyle boylu boyunca.

Şuraya çöl susuzluğu
Kurumsallaşmış korkular
Kedere komşuluk, sıkıfıkı
Buraya, beyhude böyle.

Yasla yoğrulmuş bir yüz
Çekiştirilen sabahlar, mesaiye
Birbirine silah doğrultmuş keşkeler
Şuraya sırtsırta, üstüste.

Çekiyor musun, dur saçlarımı
Tarayayım şöyle pasparlak.
Nasıl, iyi mi, dur bir de yandan,
Bir ceset özçekimi, yakışıklı.

Sulhi Ceylan

(Yedi İklim Dergisi, 380. sayı)

 

DİĞER YAZILAR

11 Yorum

 • Edebifikir Okuru Sahalara Döner Gibi Yaptı , 24/03/2023

  Olay şöyle oldu: bir gün sosyal medyada vakit öldürürken necip Fazıla ait diye saçma sapan bir paylaşım gördüm. Yok artık bunun da necip Fazıla ait olduğunu düşünmüyorsunuzdur heralde dedim içimden sonra ben şimdi bunu kınadım kesin benimde başıma gelir dedim ama nasıl gelicek ki dedim ve sonrası aşağıdaki yorumlarda görülen gibi oldu aslında o beytin necip fazıla ait olmadığını biliyordum ama o an araştırmak bakmak gelmedi içimden hemen öylece yazıverdim sonrası radara yakalandık işte…
  Not: şair bu şiirinde özetle diyor ki “sakın ola ki kınama ey kari!”

 • insanları mutlu etmeyi seven biri , 03/08/2022

  2 Ağustos dünya yakışıklılar günüymüş. Şairin gününü kutlarım. Ceset falan hoş değil ayrıca.

 • Bu , 29/12/2021

  Az önce bir arkadaştan şiir istedim, şiir defterime eklemek için. Sulhi Ceylan’ın Renklerden Ayrılık kitabından bir şiir attı. Altta isim yazmadığı için bu kimin dedim sonra Sulhi abi yazmış tamamdan anladım dedim:) Bir şiirde tamam diye başlayan bir cümle varsa ya da ‘bunu da buraya yazıyorum’ gibi bi ifade geçerse bilin ki o şiir Sulhi Ceylan’ındır:) Bunların hiçbiri geçmiyorsa ‘buraya’ kelimesi geçiyordur. Bu şiirde görüldüğü gibi. Bu arada arkadaşın attığı şiir şiiri. Yazmazsam uykularınız kaçardı aceba hangi şiiri atmış bunun arkadaşı diye. Uykularınız kaçmasın rahat rahat uyuyun:)

  • Bu , 29/12/2021

   Şimdi birisi çıkıp şey derse döverim Renklerden Ayrılık kitabından attığına göre şiiri başka kim yazmış olabilir? Şiiri attığında kitabın kapağı yoktu önümde ve o kitaptan attığını bilmiyordum tamam mı? Başka soru?

  • Bu , 29/12/2021

   Aaa şimdi farkettim amarika yorumumla oynamış şiirin ismini silmiş! Şiir “Bütün Leylalar Çirkindir” şiiriydi. Buraları çok işgal ettim gidiyorum şiir defterime şiirler eklemeye gidiyorum..

 • Edebifikir Okuru , 22/12/2021

  Bir arkadaşla az önce mesajlaştık kendileri diyor ki: Edebikir okuru uzun süredir uyuyor git söyle “yine de güzelsin” şiiri gibi diğer şiirleri de seslendirsinler. Evet arkadaşlar diğer şiirleride seslendirir misiniz? Bu arada edebifikir okuru uzun süredir uyuyor şeysine çünkü uyumak istiyor didim uykum var. Haa o arkadaş sonuna kadar arkandayım dedi şimci buraya gelip evet arkandayım işte, şiirleri seslendirin demesi lazım demesse kötü olur. Evet bu bir tehdittir.

  • Edebifikir okurunun mağduru , 23/12/2021

   Bu bir reddiye metni olup, yukarıdaki ilgili şahsın yalanlarına cevabımdır. Ben kimsenin arkasında durma girişiminde bulunmam,olurda dağ yıkılır kabahati bende bulurlar korkusundan ilk sağdan çıkışa ilerlerim, öncelikle bunu belirtmek isterim.
   “…git söyle” ve “… yazsınlar” söylemlerinin şahsıma ait olmadığını , aslında gerçek mesajın ” yapsalardı ne güzel olurdu. Şuan kendimiz söyleyip kendimiz dinliyoruz en azından yazarsak böyle bir talebin olduğunu bilirler” olduğunu da söyledikten sonra yorumun muhatabi ve kendim adına buraya kadar gelip şiiri okuyup duygu dünyasında yolculuğa çıkmışken gelip bu yorumlari okumak zorunda kaldıkları icin de okurlarina ve sevgili edebifikir editörüne özürlerimizi iletiyorum. Ama şiirleri okumak kadar dinlemekte isteriz tabiî orası ayrı mesele.
   Not: Bu yorumu efebifikir editörü uyumadan bir an önce yazmam konusunda asla tehdit edilmedim. (edildi)

  • Edebifikir Okuru , 23/12/2021

   Necip Fazıl’ın ‘Lafımın dostusunuz, çilemin yabancısı;
   Yok mudur, sizin köyde, çeken fikir sancısı?’ beytini bu saçma sapan şeylere alet etmek yerine ahvalimi Necip Fazıl’ın şu beytiyle izhar etmek isterim: ‘Kimseye etmem şikayet ağlarım halime
   Titrerim mücrim gibi baktıkça istikbalime’
   Bir de şu var: ‘Seni aramam için beni uzağa attın!
   Alemi benim beni kendin için yarattın!’ yine Necip Fazıl beyti tabi..

  • Edebifikir müfettişi , 24/12/2021

   “Kimseye etmem şikâyet” şiiri İhsan Raif Hanım’a aittir. Edebiyat kültürünüzü ve ahvalinizi “izhar” ederken biraz dikkatli olunuz.

  • Ben o kişiyim , 24/12/2021

   Hatamı düzelttiğiniz için teşekkür ederim. Radara yakalandığımız iyi oldu böylece daha önce bunu bilmeyen kişilere çöp bir bilgi yüklememiş olduk. Kendi hatamı da görmüş oldum ayrıca tekrardan teşekkürler.
   (edebifikir okuru)

  • Edebifikir okuru2 , 23/12/2021

   Ben o arkadaşınız değilim ama bencede ( de ayrımıydı hocam?) seslendirsinler yahu. Şimdi arkadaş yerine destek verdim ya tehdit düşüversin artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir