Kadrajın Umudu

Günahtır düş kırmak

Cemal Süreya şiirinden fırlamış
Saçlar, eller ve boyun
Sanki birazdan elma ısıracak
Kadıköy’de çiğ düşmüş o elmalar

Bir kızın saçları arasında nefesleniyor
X raydan geçen şeytan
Kitaplar sakin mi sakin
Altıkırkbeşten bir kitap bulaşıyor adamın ellerine
Kadraj kadınla öpüşüyor
İki göz arası mesafe
İki kaş arası bir nefis eteklere akıyor
Şimdi sarılmak Babil kadar uzak
Kitaplar kolsuz

Diller karışıyor
Yine de kupkuru
Bir köşede Camus
Yazıyor Başkaldıran İnsan’ı
Bitmesin bu şiir
Kadrajdan çıkmasın kız
Koyumdan
Kadraj gökyüzüne ve çiğ

Sulhi Ceylan

DİĞER YAZILAR

7 Yorum

 • A. Camus , 23/06/2014

  Sevgili Sulhi bey evladim; siirinizde bana da yer ayirdiginiz icin cok tesekkur ederim, her ne kadar anlamasam da…

 • büşra , 07/03/2014

  Beni yanlış bile anlamamışsınız hele ki içimdeki yobazı, çünkü sarıgülsünüz ;) Kadın özü itibariyle meful, edebiyat da özü itibariyle fail olduğu için ikisini bazen bağdaştıramıyorum diyorum. Buradaki edebiyat ile kast edilen yazarlık yahut kendini ifade kabiliyeti değildi elbette. İyi bir şiiri sıktığınızda şairin ruhu damlar mesela. Kadının dünyasının herkesçe kolayca bilinmesine idi buradaki atıf. Yanisi modern-feminist bir yaklaşımdan çoook uzak. Ayrıca ola da bilir ki zaten. Çünkü mesela polis gibi. Oluyorlar ama olmuyor. Bu zaten kişisel bir görüş diyelim. Yine anlaşılmadım, yine sevindim diye de kahrolası bir put vardır.

 • BÜŞRA , 06/03/2014

  Kadın olmasaydım edebiyatçı olabilirdim.Çünkü sakınmak olmaz yazarken.Yazmak yani ifşa etmek/ açık etmek kadının gizilliğine gölge düşürebilir..Hele ki müslüman kadının belki daha çok. Bir erkekten çok bir kadının anlatımı daha çok merak konusudur nedense. Şuracıkta bile kadın yorumcular hemen gözüme çarpıyor, dergilerde de hakeza.. Bunları uzun süredir düşünüyorum, bir yerde temellendirip paylaşabilirsiniz. Şaire gelirsek burada dökülmüş ve döktürmüş; şiirinin zirvesine çıkmış belki de…Ama beğenmedim. Neden? Çünkü sıkıldım; eller, boyunlar, omuzlar, saçlar…Bir kadın olarak sıkıldım, bir erkek olsaydım da sıkılırdım. Mesela boyun diyorsunuz, bir sıfır önde başlıyorsunuz çünkü ikinci yeniyi hatırlatıyor,güçlü kuşağı yani.Şairane değil, şiirselliği yüksek olanı. Korkarım yakında boyunla gövdenin birleştiği kutsal yerden seslenmeyen şair kalmayacak. Hem bazı şiirlerin tek okuru şairi olmalı. Bir de edebifikiri çok özlemişim. Yorum yazacak kadar çok. Ama bazı özel ilgiler, bazı özel ilgiler olarak kalmaya mahkumdur. Büşra demişti dersiniz dostlarım.

  • mustafa sarıgül , 06/03/2014

   büşra hanım,

   kadınların kendini ifade etmesine karşı, modern önyargılarla dolu bu menfi fikirlerinizi esefle okudum. necmettin erbakan hocam da okusaydı eminim katırdan düşmüşe dönerdi. bizler, islam medeniyetinin güzide çocukları, neden böyle düşünüyoruz? bizim medeniyetimizde kadınların kendilerini ifade kabiliyeti en kâmil bir surette tecelli etmiştir.

 • yunus f. , 03/03/2014

  bu şiiri sulhi ceylan yazdığı için bağışlıyorum ya da kıymetli görüyorum. yoksa sanatın bizcesi sizcesi olur diyenlerdenim. imgelem ne kadar ortak olabilir?tartışılabilir.. hatta evet gerçekten güzel bir panel- tartışma konusu çıktı ortaya sanırm. edebifikir bnu sizden bekliyoruz. gerçi biraz kılişe bir mesele ama hala su götürür.. hem sizin yorumlarınız bizim için önemli. muhafazakar sanat olmaz diyen dücane bey ile ne kadar aynısınız ne kadar farklı…ya da nereye kadar birlikteyiz?

 • dibace , 03/03/2014

  bence sulhi ceylanı aşk çarpmış. ya da bu şiiri aşk çarpmış diyelim. şiire gelince ikinci yeniyi hatırlatıyor ve geçiyor. fotoğraf ve iki dize çok güzel olmuş. ciddi bir şiir okuruyumdur, ceylanın şiirlerini de siteden takip ettiğim kadarıyla bilirim. yani şiirlerinde bir değişim olduğu kesin. siz bunu içeriksel-imgesel v.d. olarak tamamlayabilirsiniz; teknik kısma giremeyeceğim. ve böyle şiirlerin şairinin anlam dünyasındaki yerini hep çok merak etmişimdir nedense…(çok boş bir istek ama keşke şairler şiirlerini şerh etse.)

 • Nuhmahmud Muradov , 03/03/2014

  Yahşi bir şiir olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir